Jakie doświadczenie i umiejętności powinni posiadać biurowi pracownicy w niedużych firmach

Posted on 18/08/2017 8:30am

W dużej ilości firm, zwłaszcza tych mniejszych nie ma osoby, jaka się zajmuje ściśle sprawami księgowymi. Przeważnie w takich przypadkach rozliczeniami podatkowymi zajmuje się wyspecjalizowane biuro rachunkowe, i dla właściciela takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Nie musi on opłacać całego etatu dla księgowego, co czasami mogłoby sporo kosztować, odpada także cała obsługa związana z zatrudnienie czy też płacenie składek.

pracownik firmy
Author: Ragnar Jensen
Source: http://www.flickr.com
Od biura otrzymuje się jedną fakturę, a dodatkowym plusem jest to, że przeważnie będzie się zabezpieczonym na wypadek jakiś pomyłek w rozliczeniach. Przeważnie po stronie biura rachunkowego będzie także leżało rozliczanie spraw kadrowych, więc rzeczy takie jak wysokość składek zus do zapłacenia czy wyznaczenie chorobowego również właściciel firmy powinien otrzymać (Cena biznesu). Rzecz jasna aby się dało to wszystko odpowiednio policzyć, to księgowi będą musieli dostać wszystkie niezbędne dokumenty i informacje. Niezbędne więc będzie przekazanie wszystkich faktur sprzedażowych, oraz wykazu poczynionych zakupów i innych kosztów poczynionych w liczonym okresie.Lecz nawet jeśli sprawami księgowymi zajmować się będzie biuro, to powinno się mieć w firmie kogoś, kto będzie zarządzał codzienną pracą biura. A pomimo tego, co się może wydawać, takiej pracy raczej nie brakuje, wręcz przeciwnie, niekiedy pojedyncza osoba będzie zarobiona na całego. Do jej obowiązków przykładowo może należeć codzienne odbieranie telefonów i korespondencji, utrzymywanie harmonogramu urlopowego i pilnowanie pracowniczych badań.

Z tego też powodu powinna ona umieć na przykład wystawić skierowanie na badania okresowe i później uzupełnić pracownicze akta (sprawdź w poradniku przedsiębiorcy). Czasami tego typu pracownicy biurowi powinni też chociaż trochę się orientować w niektórych rodzajach rozliczeń firmowych. Bowiem jeśli będzie trzeba w pewnym momencie rozliczyć wyjazd pracownika lub ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, to jednak byłoby pożądane, żeby się tym też zajęli (więcej o ekwiwalencie za pranie odzieży). Takich rozmaitych obowiązków jest znacznie więcej, widać więc dobrze że nawet na stanowisku biurowym jest potrzebna szeroka wiedza.

Tags: biuro, dokumenty, firmy, akta osobowe