Praca jako pracownik ochrony - wymagane wyższe wykształcenie? Jakie umiejętności musi mieć ochroniarz?

Posted on 04/09/2019 7:37am

Praca jako pracownik ochrony nie jest robotą do której występuje konieczność posiadania wyższego wykształcenia - aby zostać zatrudnionym w tej branży starczy przeważnie jedynie skończyć szkołę średnią, nieraz nie trzeba nawet mieć zdanej świadectwa dojrzałości. Nie potrzeba też kończyć szkoły ochroniarskiej, starczy szkolenie. Jest jednak szereg innych determinantów, które potrzeba dopełnić.

praca ochroniarza
Author: KSAF AGH Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH
Source: http://www.flickr.com
Głównie trzeba nie zapominać, iż praca w sektorze ochroniarskim jest profesją dla osób, którzy odznaczają się dobrą formą cielesną. Pracownicy ochrony to osoby szczególnie odznaczające się wysoką tężyzną cielesną występującą z szybkością reakcji i żwawością.

Kolejnym mocną stroną przy braniu takiego rodzaju roboty jest mienie certyfikatów dowodzących temu, że dana osoba zakończyła przeszkolenie w jakiejkolwiek placówce walki (na przykład karate, taekwondo) albo szkole samoobrony (na przykład krav maga, kick boxing). Ważne jest by też posiadać papier o umiejętności posługiwania się bronią - jej rodzaj zależy od rodzaju podejmowanej roboty. Niezbędna jest też bycie niekaranym.

Osoba, która ma chęć zacząć pracę w firmie ochroniarskiej musi również posiadać pewnego typu predyspozycje psychiczne: musi mieć niemałą odporność na stres, dawać sobie radę z rozwiązywaniem spraw konfliktowych i mieć dobrą koordynację wzrokowo-ruchową. Trzeba również wysoko rozwiniętą intuicję i szybkość myślenia analitycznego, by w miarę prędko spostrzec potencjalne źródło niebezpieczeństwa dla osoby albo rzeczy, które ochroniarz zobowiązany jest ochraniać.

Praca jako pracownik ochrony jest też robotą dla osób, które znają przepisy o ochronie osób i mienia. Weryfikacją, czy konkretna osoba ubiegająca się o pracę na tym stanowisku umie przepisy zajmuje się Wojewódzka Komenda Policji, która wydaje adekwatny oświadczenie na podstawie którego można mówić, że dana osoba jest legitymizowanym pracownikiem ochrony i spokojnie ma możliwość podjąć robotę w tym zawodzie. Ale są dwa stopnie legitymizowania.pieniądze
Author: kstudenta
Source: http://www.sxc.hu
Prościej jest zdobyć licencję pracownika 1 stopnia głównie przez ilość uprawnień - pracownik ten, w przeciwieństwie do ochroniarza posiadającego licencję 2 stopnia, nie jest upoważniony do opracowywania planów ochrony i bycia nadzorcą nad zespołami ochroniarzy. By uzyskać licencję stopnia 2 nie trzeba mieć najpierw licencji I stopnia, aczkolwiek za kurs, który przygotowuje do dodatkowego testu aby uzyskać ten stopień, trzeba zapłacić nieco więcej o około 2000 zł.

Praca pracownika ochrony to praca, za którą przeciętnie można dostać miesięcznie od 2000 do czterech tysięcy złotych brutto, aczkolwiek bardziej wykwalifikowani, np. pracownicy ochrony posiadający licencję 2 stopnia albo też długoletnie doświadczenie, mają możliwość dostać miesięcznie nawet 7000 złotych "na rękę".

Tags: kurs, krav maga, kick boxing