Jak się podchodzi do kwestii kupna funkcjonującej firmy, zalety wyceny przedsiębiorstw w tym procesie.

Posted on 20/04/2018 7:13am

Zdecydowana większość osób, jaka zakłada własną firmę chce, aby ją rozwinąć do odpowiedniego poziomu i na niej zarabiać. I przeważnie tak będzie, jeśli właściciel podejmuje dobre decyzje, to firma zacznie działać i przynosić odpowiednie zyski. Sporo będzie zależeć od ambicji ludzi, którzy zarządzają takimi firmami, części wystarczy osiągnięcie określonego poziomu i nie planują dalszego rozwoju, a reszta chce osiągnąć znacznie więcej.

Pieniądze
Author: kstudenta
Source: http://www.sxc.hu
Czasami dochodzi też do sytuacji, kiedy ktoś będzie się decydował z jakiejś przyczyny na sprzedaż swojej firmy, czy to z osobistych powodów, czy zmiany planów biznesowych. Kupienie firmy, która będzie już miała mocną pozycję na rynku i ma pewne grono klientów to świetna opcja dla kogoś, kto chce szybko pojawić się na rynku. Sprawdź tutaj: (Polecam tego rzeczoznawcę) Zamiast budować wszystko od początku zakupuje już ugruntowaną markę, i tak naprawdę trzeba jedynie rozsądnie pokierować rozwojem, aby zaczęło to przynosić efekty. Lecz opłacalność tego typu inwestycji będzie zależeć przede wszystkim od tego, za ile się firmę kupi, bo jeśli się zbytnio przepłaci, to może być ciężko uzyskać zwrot poniesionych nakładów.

Z tego też powodu przy takich transakcjach niezbędne jest dokładne wycenienie wartości sprzedawanej firmy - Izabela Machate - rzeczoznawca majątkowy. Rzecz jasna sprzedający będzie chciał, aby była ona odpowiednio wysoka, z kolei inwestorowi zależy na tym, żeby końcowa kwota była odpowiednio niska. Interesy obu stron są oczywiście rozbieżne, z tego też powodu bardzo pomocna będzie w uzyskaniu wspólnego stanowiska i końcowym uzgodnieniu kwoty wycena przedsiębiorstw.

Jeżeli zostanie rzetelnie wykonana przez niezależną firmę, to każda ze stron dostanie informacje o tym, ile orientacyjnie firma będzie warta. Jest parę metod które pozwalają na na rzetelną wycenę wartości firmy, w praktyce wybiera się taką, która najlepiej będzie się sprawdzać w konkretnej sytuacji. (Rzetelne wyceny nieruchomości we Wrocławiu) Po przeprowadzeniu wyceny przeważnie przechodzi się do negocjacji, w których obie strony ustalają końcową wartość transakcji, jeżeli ustalenia skończą się sukcesem, to będzie można przeprowadzić wszystko do końca.

Tags: inwestycja, firma, interes, transakcja, kontrahentów